Uvozni ugljen je loše kvalitete? Skladišta ugljena se boje pritužbi kupaca kada se pokaže da uvozni ugljen ne ispunjava očekivanja. Na web stranicama s oglasima uvozni je ugljen jeftiniji od domaćeg. No, to ne znači da grijanje s njim košta manje, jer to ovisi i o njegovoj kalorijskoj vrijednosti. Provjeravamo isplati li se kupovati jeftini ugljen iz uvoza.

Istina je da državne tvrtke PGG i JSW prodaju ugljen za grijanje za kućanstva po relativno atraktivnim cijenama od 1.100-1.400 PLN po toni, ali prvo, teško je kupiti od njih, a drugo, njegova prodaja je ograničeno.Ako nekome treba više od 3 tone ugljena, prisiljen je kupovati gorivo od privatnih prodavača na otvorenom tržištu. A nude ga po cijenama od 2000 PLN do preko 4000 PLN po toni.

Koliko košta uvezeni ugljen?

Međutim, najniže cijene od 2000-2500 PLN su za uvezeni ugljen. Domaće je skuplje, prodaje se na veliko krajem kolovoza 2022., obično košta 2800-3000 PLN/t, a pakirano u vrećama 3400-4000 PLN/t. Cijena ugljena iz uvoza mogla bi se smatrati puno atraktivnijom da nije niže kalorijske vrijednosti ovog goriva. Pa provjerimo je li grijanje na uvozni ugljen jeftinije od domaćeg.

Pročitaj:

  • Kako kupiti ugljen u PGG shopu
  • Koliko košta ugljen u JSW
  • Cijena ugljena i eko-graška u Tauronu. Kako kupiti ovaj ugljen
  • Ograničenja za prodaju ugljena

Kako izračunati koji je ugljen isplativije kupiti

Da biste usporedili cijenu jedinice topline dobivene iz različitih vrsta ugljena, morate znati kolika je njihova ogrjevna vrijednost. Ovu informaciju treba dati prodavač goriva.

Pretpostavimo da imamo izbor ugljena čija je kalorična vrijednost 20 MJ/kg i čija je cijena 2500 PLN/t i ugljena koji košta 3500 PLN/t, ali čija je kalorična vrijednost 28 MJ/kg. Za izračun jedinične cijene topline dijelimo cijenu kilograma goriva (cijena po toni podijeljena je s 1000) s njegovom kalorijskom vrijednošću izraženom u MJ/kg.

  • Iz jeftinijeg goriva dobit ćemo grijanje po cijeni:

2,5 / 20=0,125 PLN/MJ,

  • a od skupljeg ugljena veće kalorične vrijednosti za cijenu:

3,5 / 28=0,125 PLN/MJ.

Ovo pokazuje da je trošak grijanja na jeftiniji ugljen niže kalorične vrijednosti jednak kupnji mnogo skupljeg ugljena s boljim parametrima.

Kategorija: